şahıs şirketi nasıl kurulur

Şahıs şirketi bireysel girişimin olduğu, tüzel olmayan, tek mülkiyetli, en basit kurulabilen iş şeklidir. Mete Denetim olarak sizlere şahıs şirketi hakkında doğru ve 2024 yılına ait en güncel prosedürleri sunuyoruz. 

İçindekiler

Şahıs Şirketi Nedir?

Şahıs şirketi nedir: İşletmenin sahibi olan ve borçlarından sadece kendinin sorumlu olduğu tek bir şahıs tarafından kurulan işletme şeklidir. Firma adı farklı olsa da tüm tahsilatlar kişinin kendi adına yapılır ve tüm ödemelerde şirketin değil kişinin adı geçer. 

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Tek mülkiyet, basitlik, kurulum kolaylığı ve nominal maliyet nedeniyle popüler iş şeklidir. Mal sahibinin sadece adını ve şirketini kaydettirmesi gerekir. Bununla birlikte, önemli bir dezavantajı bulunur. Bu; tek mülk sahibinin tüm işletmenin borçlarından kişisel olarak sorumlu kalmasıdır. Dolayısıyla, tek sahipli işletme finansal sorunla karşılaşırsa, alacaklılar işletme sahibine karşı dava açabilir. Bu tür davalarda karşı taraf başarılı olursa, işletme sahibi ticari borçlarını kendi parasıyla ödemek zorundadır.

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları

Kolay ve hızlı iş kurma sürecinin olması şahıs şirketi kurmanın en büyük avantajıdır.

Diğer avantajları;

 • Ortağa ihtiyaç yoktur. Bireysel olarak şirket kurulabilir. 
 • Sermaye olmadan da şirket açılabilir.
 • Yasal prosedürler hızla gerçekleştirilir. 
 • Bürokrasinin az olması temeli sağlam kurmayı kolaylaştırır.
 • Masraflar azdır.
 • Kolayca şahıs şirketi açılabildiği gibi kolayca kapatılabilir. 
 • Muhasebe giderleri düşüktür. 
Mete Denetim Aracılığıyla Şahıs Şirketinizi Zahmetsiz Kurun: 0 216 418 15 84

Şahıs Şirketi Kurmanın Dezavantajları

Şahıs şirketi kurmanın dezavantajları arasında kişinin kendi borcuna, ödemelerine, kendi çabasına, kendi sermayesine, kendi yöneticilik ve kendi girişimcilik kimliğine bağlı olmasıdır. (Bu bazı kimseler için avantaj olabilir. Ancak sonraki adımı planlayamıyorsanız ya da ortaklarınız ile aynı payda da buluşamıyorsanız en büyük sorun olacaktır.)

Ticari anlamda prestijiniz az olacaktır. İyi bir marka bilinirliği yaratmış ve başarılı bir işletme sahibi olsanız da resmi kurumlarca değeriniz LTD veya AŞ’lere göre düşük görülecektir. 

Sermaye şirketi kuranlar için vergi oranı %25’de sabitlenmiştir. Ancak şahıs işletmelerinin vergi oranı ciro yüksekliği işe doğru orantılı artar. Bu nedenle vergiler %40’a kadar artabilir.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

Şahıs şirketi kurmak için gerekenler arasında en önemlisi Mali Müşavirdir. Mali Müşavir için biri ile anlaştığınız takdirde birçok adımı yapmanıza gerek kalmaz. Çünkü her detayı atlamadan yapacak bir danışmanınız olmuş olacak. Yapılacak işler ise sırasıyla;

 1. Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 2. İmza beyannamesi,
 3. İşyeri Kira Kontratı,
 4. E-Devlet Şifresi
 5. Mali Müşavirlik Vekaleti

Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti

Şahıs şirketi kurmanın maliyeti 2024 yılı itibari görevleri yaparken harcayacaklarınız ile en fazla 2500-3750 TL’ye mal olacaktır. Resmi olarak şahıs şirketi en uygun maliyetli türdür. Ortalama fiyatlar ise şu şekilde sıralanmıştır. 

 • Noterden şahıs imza beyannamesi; 310 TL
 • Vergi dairesi sözleşme damga vergisi: 550 TL(Kira kontratındaki rakama göre değişir)
 • Noterden muhasebeci vekaleti; 1160 TL

Bu aşamadan sonra tek seferlik ödeyecekleriniz:

 • Kaşe için; 150 TL
 • Yazar kasa için ödenecek tutar; 7500-10000 TL
 • Meslek odasına kayıt için gerekli olursa; 3850-5250 TL 

Mete Denetim ile hayalinizdeki şirketi hızlı, kolay, kontrollü ve tasasız bir şekilde açmak isterseniz iletişim numaralarımızdan bize mesai saatleri içinde ulaşabilirsiniz. Ayrıca, limited şirket kurma hakkındaki rehberimizi de okumayı ihmal etmeyerek, şahıs şirketleri ile limited şirket arasındaki farkı öğrenebilirsiniz.

Mete Denetim Aracılığıyla Şahıs Şirketinizi Zahmetsiz Kurun: 0 216 418 15 84
CategoryBlog
 1. 20 Nisan 2018

  Selamlar, ben bir küçük baş hayvan çiftliği kurmak istiyorum ama şahıs şirketi ile bunu yapabilir miyim yoksa yapamaz mıyım bilemiyorum acaba şahıs şirketiyle bu mümkün mü? Diğer bir sorum ise, ben okulda işletme üzerine okudum ve bu alanda üniversite diplomam var. Herhangi bir muhasebeciye bulaşmadan şirketimin kaydını kendim tutabilir miyim?

 2. 26 Nisan 2018

  Öncelikle merhaba, yazınızı çok beğendim ve aklımdaki çoğu soruya cevap buldum ama aklımda hala birkaç soru var, şahıs şirketi kurmak için veya herhangi bir işletme açmak için elektrik veya su aboneliği almamız şart mı? Bunlar olmadan da şirketi veya işletmeyi açabiliyor muyuz?

 3. 29 Mayıs 2018

  Bende yaşam koçluğu için şahıs şirketi açmak istiyorum fakat nereden nasıl başlayacağım bilmiyorum. Bana yardımcı olursanız size minettar olurum.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

Mete Mali Müşavirlik ve Denetim Hizmetleri © 2015
"İşinize değer katmak için var gücümüzle çalışıyoruz."

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: