Şirket nasıl kurulur

Bu yazımızı görüntülediğinize göre artık sizde bir girişimde bulunmak ve bir şirket kurmaya karar vermiş sayılırsınız. Sizler için özel hazırladığımız yazımızda; şirket kurmak, şirket nasıl kurulur, şirket kuruluşu, şirket kurma maliyeti, şirket kurmak için gerekli evraklar, şirket kurmak için neler gerekir, şirket kuruluş masraflar ve şirket nasıl kurulur başlıklarını ele alacağız.

Şirketinizi sermaye şirketi olarak kuracaksınız işlemler 1 günde tamamlanır. Sermayenin;

Limited şirketi açması için 50.000 TL;

Anonim şirketi açmak için: 250.000 TL olması gerekir.

Bu sermaye rakamları Limited Şirket için konuşmak gerekirse ilk kurulurken bu paraya ihtiyaç yoktur ancak bu meblağ 24 ay içinde şirket ortakları tarafından şirketin hesabına yatırılması gerekir.(Banka blokajı kaldırılmıştır.)

Anonim Şirket için konuşmak gerekirse ilk kurulurken bu meblağın ¼ ünü bankaya blokeye yatırılması gerekmektedir.

Mete Mali Müşavirlik ve Denetim olarak sizlere bu yolda destek olmak adına şirket kurma rehberi hazırladık.

İçindekiler

Şirket Nasıl Kurulur? Şirket Kuruluş Masrafları Ne Kadar? Adım Adım Şirket Kuruluşu

Şirketin anonim ya da limited olması size farklı sorumluluklar ve avantajlar getirecektir. Birbirine benzer işletmeler olsalar da sermaye tutarının az olması nedeniyle limited şirket kurmak daha avantajlı sayılır. 

Mali Müşavir

Şirket tipine kadar verdikten sonra mali müşavir en büyük yardımcınız olur. Üst düzey muhasebecilik pozisyonudur. Tavsiye ve rehberlik alanında kuruluş işlemlerinizden itibaren işletmenizin tüm mali işlemlerini yürütecek kişidir. Aylık olarak her türlü kaydınızı tutacak ve gerekli kamu kurum kuruluşlarına beyanlarınızı, bildirgelerinizi verecektir. 

1 Gün İçinde Şirket Kurma Garantisiyle Mete Denetim'i Bugün Arayın: 0 532 657 77 57

Şirket Kuruluşu İçin Gerekli Bilgiler

Mali müşaviriniz ana sözleşmeyi hazırlarken;

Şirket unvanınız belirlenecektir; Unvanı belirlerken TC hudutları içerisinde almak istediğiniz unvanın başka biri tarafından kullanılmaması gerekir. Bu unvanda başka bir şirket olup olmadığı araştırılır ve uygunluğa karar verilir. Eğer almak istediğiniz unvanda biri varsa ve bu araştırılmazsa kuruluş talebiniz ilgili Ticaret Odası tarafından reddedilir. 

Şirketin ortakları belirlenir; Ortakların hisselerine göre düzenleme yapılır, en az bir ortak limited şirket ve anonim şirket kurmak için yeterlidir.

Şirket adresi belirlenir; Kiralanan adres, sanal ya da home ofis tercihiniz olabilir. Ancak bunun mutlaka mali müşavire bildirilmesi gerekir. Eğer şirket adresi kiralanacak bir mülkte olacaksa kira kontratını getirmeyi unutmamalısınız. 

Şirketin kuruluş amacı ve faaliyet alanı belirlenir; Bu alanda iş kolunuza göre seçim yapılır, hangi pazara hitap edeceksiniz karar verilir. Bir ya da birden fazla alan tercih edilebilir. Alanınızdaki benzer iş kollarını kapsayan bölümler için ayrı bir ücret ödemenize gerek yoktur. 

Şirketin müdür ve temsilcileri belirlenir; Müdür şirketinizi resmi ve hukuki olarak yöneten kişidir ve bu nedenle işinizin gerektirdiği profesyonelliğe sahip olması gerekir. 

Sermaye belirlenir ve ortakların payları resmileştirilir; Limited şirket için sermaye tutarı için en az limit 50 bin TL’dir. 2018 yılının Mart ayında alınan karar ile artık bloke hesap açmanıza gerek yoktur ancak bu hesaba sermayeyi 1 yıl ( 24 ay) içinde yatırmanız gerekir. Bu Limited Şirketi için geçerlidir. Limited Şirketi Nasıl Kurulur yazımızı okumak için tıklayınız. 

Şirket ilanlarının nasıl, ne şekilde olacağına karar verilir;

Şirkette ayrılık söz konusu olması halinde ayrıcalıklı hisse ve kar dağılımının ne olacağına karar verilir;

Sigortalı çalışanlarınızın olup olmadığı belirlenir; Çalışanlarınızı sonra alabilirsiniz ancak bu durumu önceden bildirmek gereklidir.

Ana Sözleşme Hazırlandıktan Sonra…

Ana sözleşme özenle Mali Müşavir tarafından hazırlanır ve sizinle dikkatlice okunarak üzerinden geçilir. 

Hiçbir değişenin olmaması halinde MERSİS sistemine yüklemesi yapılır. 

Yukarıda verilen tüm bilgiler sisteme maddeler halinde girilir ve onay aşaması için kayıt numarası verilir. 

Şirketin sahibi ya da anlaşmış olduğu mali müşavir randevu gününde mutlaka ilgili Ticaret Sicil Müdürlüğü’nde olmalıdır. 

Vekalet verilen mali müşavir ya da gerçek kişi ıslak imzayı attıktan sonra şirketin kuruluş işlemi tamamlanmış olur. 

Son olarak verdiğiniz adreste bulunmanız gerekiyor. Yoklama tutanağı için gelen memur sizi beyan ettiğiniz şirket adresinde görmeli ve imzanızı almalıdır.

Vergi Kimlik Numarası ve Bankalar

Şirketin kurulduğu gün size verilen vergi kimlik numarası ile istediğiniz herhangi bir bankadan aynı gün içerisinde birkaç dakika sürecek işlemle hesap açabilirsiniz. Finansal işlemleriniz bu hesap üzerinden yönetilecektir.

Şirket Kurmak İçin Gerekli Evrakların Hazırlanması

Ticaret Siciline gönderilmek şirket kurmak için gerekli evrakların hazırlanması gerekir.

Şirket kurmak gereken evraklar;

Oda kayıt beyannamesinin hazırlanması için ortakların fotoğrafları gereklidir; 2 adet vesikalık fotoğraf

T.C. Kimlik kartı veya (değiştirilmediyse) nüfus cüzdanı gereklidir.

Bunlar dışında;

Mete Denetim oda kayıt beyannamesini hazırlar, oda kayıt dilekçesini yazar. Eğer şirket kurma işlemlerinin Mete Denetim tarafından takip edilmesini isterseniz o zaman “Şirket Kuruluş Vekaleti” de gerekecektir. 

Şirket Kurma Maliyeti – Şirket Kuruluş Masrafları

Limited Şirket Kuruluşu Masrafları 2024 Asgari Toplam: 12.000-15.000 TL

Şahıs Şirket Kuruluşu Masrafları 2024 Azami Toplam: 2500-3750 TL

Ayrıca, şahıs şirketi hakkında ayrıntılı bilgi için: Şahış Şirketi Nasıl Kurulur, Kurma Maliyeti, Gerekli Evraklar?

1 Gün İçinde Şirket Kurma Garantisiyle Mete Denetim'i Bugün Arayın: 0 532 657 77 57

Limited şirketi için;

Şirketinizi kurmadan önce Mali Müşaviriniz size ticaret odasından randevu alacaktır.

Ticaret odasına giderken yanınızda belirlenen tutarın mutlaka nakit olarak bulunması gerekir. 

Ödemenizi ticaret odasına yapıldıktan sonra 1400 TL notere de ödeme yapacaksınız.

Bu adımdan sonra mali müşavirlik ofisinize kuruluş vekaletnamesini verebilirsiniz. Vergi dairesi işlemleri için de bu vekalet ile mali müşaviriniz işlem yapacaktır. 

Vergi dairesine 200-1000 TL tutarındaki damga vergisini kira ve mali müşavir sözleşmesi için yatırmalısınız.

Mete Mali Müşavirlik ve Denetim ile gerekli tüm işlemleri en kısa sürede gerçekleştiriyoruz. Ana sözleşmenizi özenle hazırlıyoruz ve 1 gün içinde yeni kurumsal, resmi kimliğinize sizi kavuşturuyoruz. Fatura takibi, gelir gider ve resmi muhasebe işlemleri yönetiyoruz.

CategoryBlog
  1. 20 Nisan 2018

    Biz 2 öğretmen olarak bir eğitim kurumu açmak istiyoruz. Açacağımız eğitim kurumu okul öncesi eğitim üzerine yani bir anaokulu olacak. Burada saymış olduğunuz işlemleri yapmamız bizim ne kadar vaktimizi alır acaba? Ayrıca bu eğitim kurumu için sermayemizi minimum ne miktarda göstermeliyiz? Hangi miktarlar uygun olur?

  2. 23 Nisan 2018

    Selamlar, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Kendi işim ile ilgili aklıma takılan bir soru var, ben üniversiteden bir arkadaşım ile 3 adet mobil uygulama geliştirdim ve mobil platformlarda indirmeye sundum. Sonrasında bu uygulamalar toplam 250 milyon indirmeyi geçti. Bu tür bir durumda biz de kurumsallaşıp bir ofisle işlerimizi resmi hale getirmek gibi bir niyetimiz var. Bunun için limited şirket doğru bir seçim olur mu? Bu konular hakkında sizlerden bilgi alabilir miyiz?

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

Mete Mali Müşavirlik ve Denetim Hizmetleri © 2015
"İşinize değer katmak için var gücümüzle çalışıyoruz."

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: