Merhaba değerli ziyaretçilerimiz. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda, şahıs şirketi kurmak, şahıs şirketi nasıl kurulur, şahıs şirketi kurmak 2018, şahıs şirketi nedir, şahıs şirketi kurma maliyeti, şahıs firması kurmak için gerekenler hakkında sizlere detaylı bilgi vereceğiz.

Öncelikle sizleri şahıs şirketi kurma girişiminiz için tebrik ediyoruz. Umarız kurmayı düşündüğünüz şahıs şirketini yazımız sayenizde kurup, siz de yeni girişimciler arasında yer alırsınız.

Şahıs şirketi denilince akla birçok kavram gelmektedir. Her kafadan farklı bir ses, farklı bir bilgi çıkmaktadır. İşte size şahıs şirketi hakkında merak ettiğiniz bütün bilgiler;

Şahıs Şirketi Nedir?

Şahıs şirketi birey olarak kurabileceğiniz kendinize ait işletmelere denir. Diğer bir bakışla, anonim şirketler ya da limited şirketlerden daha küçük olan işletmelere şahıs şirketi denir. Limited ve anonim şirketlere nazaran şahıs şirketi için yapılacak işlemler daha kolay ve hızlıdır.

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Anonim ve limited şirketlere nazaran kurulum süreci daha kısa ve basittir. Hazırlanması gereken evraklar az ve hazırlanması gayet kolaydır. Şahıs şirketini herhangi bir muhasebeci olmadan, kendinizde kurabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları

 • Masraflar anonim ve limited şirketlere nazaran daha azdır.
 • Şahıs şirketini açması ve kapaması kolaydır.
 • Şahıs şirketi açmak için sermaye gerekmez.
 • Herhangi bir ortağa gerek duyulmadan bireysel olarak kurulabilir.
 • Muhasebe giderleri oldukça azdır.

Şahıs Şirketi Kurmanın Dezavantajları

 • Banka ve diğer resmi kuruluşların nezdinde Limited ve Anonim şirketlere nazaran daha az prestij sahibidir.
Şahıs işletmesi kurmak için gereken evraklar, maliyetler ve yapılması gerekenler.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

Şahıs şirketi kurmaya karar verdiğinizde, dilerseniz direk muhasebeciyle anlaşarak, muhasebecinin işlemleri halletmesini sağlayabilirsiniz. Eğer kendiniz yapmak muhasebeciye ek para ödemek istemiyorsanız, biraz koşturmanız gerekecek diyebiliriz.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Evraklar

 • Noterden imza beyannamesi
 • Kimlik fotokopisi
 • Mali Müşavir ya da Muhasebecinize vereceğiniz vekaletname ( eğer kendiniz yapacaksanız gerekmiyor )
 • Açacağınız iş yeri kiralık ise kira sözleşmesi( Mülk sahibi siz iseniz tapu fotokopisi )
şahıs işletmesi kurmak
Şahıs işletmesinin kuruluş maliyeti diğer şirket türlerine göre oldukça uygundur.

Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti

Evet, buraya kadar olan kısımlar evrak ve koşturma kısımlarıydı. Buraya kadar, şahıs şirketi nasıl kurulur, şahıs firması nedir, şahıs şirketi kurmak için gerekenleri öğrendik. Geldik asıl konumuz olan şahıs şirketi kurma maliyetinin detaylarına.

Şahıs şirketi kurma maliyeti 2018 itibariyle ortalama olarak 500 ila 750 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlikte sizin açacağınız şahıs şirketine bağlı olarak artıp düşebiliyor. Yazar kasa kullanımınız, ruhsat almanız ya da ticaret odası kaydı yaptırmanız bu toplam fiyatın azalıp, alçalmasına sebep oluyor.

Genel olarak ele alırsak bu yazımızda sizlere;

Şahıs şirketi nasıl kurulur, şahıs şirketi kurmak 2018, şahıs şirketi nedir, şahıs şirketi kurma maliyeti 2018, şahıs firması kurmak için gerekenler başlıklarını ele aldık. Umarız sizlere faydalı olabilmişizdir.

Limited şirket kuruluşu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız diğer yazımızı okuyabilirsiniz.

 1. 26 Nisan 2018

  Öncelikle merhaba, yazınızı çok beğendim ve aklımdaki çoğu soruya cevap buldum ama aklımda hala birkaç soru var, şahıs şirketi kurmak için veya herhangi bir işletme açmak için elektrik veya su aboneliği almamız şart mı? Bunlar olmadan da şirketi veya işletmeyi açabiliyor muyuz?

Bir yorum yaz:

*

E-mail adresiniz diğer insanlar tarafından görüntülenemez.

Mete Mali Müşavirlik ve Denetim Hizmetleri © 2015
"İşinize değer katmak için var gücümüzle çalışıyoruz."

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: