Merhaba değerli ziyaretçilerimiz. Sizler için hazırlamış olduğumuz Limited Şirket Nasıl Kurulur, Kuruluş Maliyeti, Gerekli Evraklar? adlı yazımızda, limited şirket kuruluşu, limited şirket nasıl kurulur, limited şirket kurmak, limited şirket kuruluşu maliyeti, limited şirket kurmak için gerekli evraklar başlıklarını ele alacağız.

Öncelikle Limited şirket kurma girişiminde bulunduğunuz için sizleri tebrik ediyoruz. Limited şirketinizi kurarken sizlere vereceğimiz bilgiler çok işinize yarayacaktır.

Limited Şirket Nedir?

Limited şirket kuruluşu denildiğinde hemen akla ortaklık içeren şirket bilgisi geliyor. Bu tanım doğru olsa da tek başına limited şirketi ifade etmek için yeterli değildir. Limited şirketler minimum 10 bin TL sermaye ile ve en az 1 ortakla kurulabilir. Limited şirket kurarken en fazla 50 ortaklı olarak kurabilirsiniz. Yasaların izin verdiği her alanda faaliyet gösterebilir. Fakat sigortacılık ve bankacılık hizmetleri sunamazlar.

Limited Şirkette Bulunması Mecburi Birimler

Genel Kurul

Limited şirketlerde mutlaka genel kurul olmak zorundadır. Genel kurul, Limited Şirket ortaklarının genel haklarını, şirketin idari durumunu ve mali durumunu görüştükleri genelde 3 ayda bir düzenlenen toplantılardır. Genel kurulda ortaklar yeni fikirlerini ortaya sürebilir, ya da yeni planlamalar hakkında bilgi alışverişinde bulunabilirler.

Yöneticiler

Genel kurul tarafından, şirketi temsil ve idare etmekle görevlendirilen müdürlerdir. Atamalar genel kurul toplantılarında yapılmaktadır.

limited şirket kurmak
Limited şirket kurmanın mantıklı olup olmadığı yapılacak işe göre değişebilmektedir.

Limited Şirket Kurma Avantajları – Dezavantajları

Limited şirket kurmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır.

Avantajları

 • Ortak Sayısı
  Limited şirketleri, şahıs şirketlerinden ayıran en belirgin özellik ortaklık yapısıdır. Ortaklıklar sayesinde dilerseniz şirketinize ortaklar kabul edebilir ya da şirketinizin bir kısmını farklı şirketlere pazarlayabilirsiniz.
 • Prestij
  Limited şirketler
  , şahıs şirketlerine nazaran daha kurumsaldırlar. Banka, sigorta ve resmi dairelerce daha prestijli görünerek, Limited şirketlere daha toleranslı davranılmaktadır.
 • Vergi
  Limited şirket ortakları sabit vergi avantajlarından faydalanabilmektedir.

Dezavantajları

 • Kapatma Aşamasındaki Zorluklar
  Limited şirketleri kapatmak, şahıs şirketlerini kapatmak kadar kolay değildir. Süre bakımından oldukça uzun sürebilmektedirler. Devletin yetkili birimleri tarafından defalarca kez inceleme sonrasında, herhangi bir borç, yasa dışı faaliyet olmaması durumunda tasfiye süreci başlatılır
 • Defter Tutma Masrafı
  Limited şirketlerde defter tutma ücretleri şahıs şirketlerine nazaran oldukça yüksektir. Şirketinizin büyüklüğü ve faaliyet alına bağlı olarak 600 ila 2000 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir.
limited şirket kuruluşu
Limited şirket kuruluş aşamaları

Limited Şirket Kurmak İçin Gerekli Evraklar

Limited şirket kurmak, şahıs şirketi kurmaya nazaran biraz daha uzun sürmektedir ve limited şirket kurma evrakları doğal olarak biraz daha fazladır.

Limited Şirket Kuruluş Evrakları

 • Limited şirket için hazırlanmış sözleşmenin 3 suret olarak noterden tasdik edilmiş hali
 • Limited şirket kurulumu için mali müşavire verilecek olan vekâletname
 • İmza beyannamesi (ünvan altında)
 • Yapmayı düşündüğünüz işlem hacminin ¼’ünün (dörtte birinin) bankaya yatırılması ve dekontu
 • Limited şirket kurulduğunda gerekli olan defterlerin tasdik edilmesi için hazırlanması

Limited Şirket Kurma Maliyeti

Limited şirket kurma maliyeti, şirketi kuracağınız il ve ilçeye göre değişkenlik göstermektedir. Çünkü yaptığınız iş ve dükkânın metrekaresine bağlı olarak ruhsat ücretleriniz değişkenlik gösterebilir.

limited şirket kurmak
Limited şirket kurma maliyeti duruma göre değişkenlik gösterebilir fakat bazı zorunluluklar vardır.

Genel olarak 2.500 TL ila 3.500 TL arasında bir rakam çıkmaktadır. Bu rakama şirket sermayesi olan minimum 10.000 TL’nin %25 i bankaya blokaj için (tescilden sonra geri çekilebilir) yatırılması gerektğini düşünürsek  5.000 TL ila 6.000 TL arası bir meblağ ortaya çıkıyor.

Genel olarak bu yazımızda sizler için, limited şirket kuruluşu, limited şirket nedir, limited şirket kurmak, limited şirket kuruluş maliyeti, limited şirket kurmak için gerekli evrakları ele aldık. Umarız hazırlamış olduğumuz yazı size kolaylık sağlayıp, şirketinizi sorunsuzca kurarsınız.

Şahıs şirketi kurmak istiyorsanız veya şahıs şirketi kurulu hakkında bilgi almak istiyorsanız diğer rehberimizi okuyabilirsiniz.

 1. 20 Nisan 2018

  Ziraat mühendisiyim ve hem mesleğim hem de isteklerim doğrultusunda orman ürünleri ile ticaret yapmak istiyorum alıp satarak bu konuda bir limited şirketimin olmasını istedim fakat kurma işlemlerinden gözüm korktu ve hazır bir limited şirket almak istedim. 4000-5000 TL arasında alanımızda satılık şirketler var ama almaya korkuyoruz, acaba güvenilir ve sağlam bir şirketi diğerlerinden nasıl ayırt edebiliriz? Birde şirketi aldıktan sonra, iş alanını ve adresini değiştirmem herhangi bir sıkıntı yaratır mı bana?

Bir yorum yaz:

*

E-mail adresiniz diğer insanlar tarafından görüntülenemez.

Mete Mali Müşavirlik ve Denetim Hizmetleri © 2015
"İşinize değer katmak için var gücümüzle çalışıyoruz."

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: